Även kärleksfulla människor kan gå vilse i livet

Har ni märkt att vi detta år har upplevt många avslut på olika plan? Vår livssituation har ändrat riktning, relationer har tagit ny vändning eller upphört helt? Det har varit många uppgörelser när det gäller vänner, familj, arbeten eller hur vi ser på världen. En del av oss har rejält skakats om, enda ner till grunden. Vår trygghet, vår fundamentala bas har börjat rämna och vi känner oss förtvivlade, ensamma och vilsna. Men jag vill kunna ge er lite tröst på vägen, i det som vi nu upplever. Jag vill tala om för er att alla dessa avslut, även om de är smärtsamma, bara är tecken på att vi nu går in i ny energi.

Andligt uppvaknande med Diana SjöbeckMånga slöjor har lyfts bort, som innan dolt sanningen, och vi ser våra och andras mönster mer klart och tydligt än innan. Vi har insett att en stabil grund inte kan byggas på energi (oärlighet, manipulation, osanningar) som inte vibrerar i kärlek. Vi förstår att ingenting kan fortsätta att existera så länge det inte finns en kärleksfull energi bakom intentionerna. Så länge vi rör oss framåt, utvecklas, lämnar allt icke kärleksfullt bakom oss, desto mer kommer vi att se att omgivningen inte alltid är i samklang med våra önskningar och mål. Allt handlar om hur vi förhåller oss till världen och oss själva. Endast vi själva bestämmer hur vårt nästa steg ska se ut, oavsett vad vi än möter i andra eller inom oss.

Även den mest kärleksfulla människan kan ta in mörk energi och förändras. Denna människa har på egen hand bjudit in mörkret i sitt hjärta genom: lögner, manipulation, avundsjuka, ilska, konkurrenstänkande, stöld, skuldbeläggning, använt kunskap i negativt syfte eller tärt på andras energi. Dessa negativa känslor är öppningen och orsaken till många problem i livet, tyvärr. Förstå mig rätt nu! Alla kan ha ett svagt ögonblick och känna ett sting av avundsjuka eller ilska. Det är mänskligt att fela och det är inte det jag menar här. Det jag menar är, människor som tar in destruktiva energier i sitt hjärta och agerar utifrån den energin ofta och länge.

Men jag är glad över att vi nu lämnar dessa människor och situationer bakom oss. Vi har blivit många erfarenheter rikare. Vi rör oss mot ny tid, ny energi och nya möjligheter. Våra strålande själar är ett steg närmare Universums oändliga kärlek (för att vi har förmågan att förlåta oss själva och andra) och det tycker jag vi ska fira och vara stolta över.

Vänligen dela tack

© Diana Sjöbeck

4 svar till “Även kärleksfulla människor kan gå vilse i livet”

  1. Ja, ett tufft år har det onekligen varit för många av oss…….men det ser onekligen ljust ut på alla plan. Ha det bäst fina, rakryggade och starka Diana…..Kramar i massor/Catrin

    Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: